مدل‌سازی اطلاعات ساخت

  • در مدل‌سازی به شیوه‌ی بی‌آی‌ام، هر یک از اجزای مدل منطبق بر واقعیاتی در جهان واقعی بوده و در خود اطلاعات زیادی دارد. مدل‌سازی ساخت در اصل به ساخت دقیق اجزای ساخت‌مانی در رایانه و هم‌چنین شبیه‌سازی فرآیند ساخت مبتنی بر اجزای مدل شده اشاره دارد. 
Image result for clash detection

هم‌آهنگی و تداخل‌یابی

  • با داشتن مدل بی‌آی‌امِ رسته‌های گوناگون ساخت‌مانی و به کمک نرم‌افزارهای ویژه‌ی مدریت پروژه می‌توان عمل تداخل‌یابی را با دقتی بالا انجام داد. تداخل‌یابی یکی از مهم‌ترین کارکردهای بی‌آی‌ام در مرحله‌ی اجرای پروژه بوده و به خصوص پیمان‌کاران از آن بهره می‌برند. 

مدیریت یک‌پارچه پروژه

  • با انتقال بستر پروژه از یک بستر اداری کاغذی به یک بستر دیجیتال و یک‌پارچه، بسیاری از فرآیندهای چرخه‌ی حیات پروژه حذف شده و اطلاعات و داده‌های همه‌ی فازها بر روی یک پای‌گاه داده ذخیره می‌شوند. این موضوع امکان تصمیم‌گیری یک‌پارچه، طرای یک‌پارچه و حل راحت‌تر اختلافات را فراهم می‌کند. 
Image result for light analysis

شبیه‌سازی و آنالیز نور

  • با داشتن مدل بی‌آی‌ام‌ای با حداقل اطلاعات می‌توان با دادن اطلاعات جغرافیایی، خروجی‌های مربوط به نور را از آن استخراج کرد. ویژگی مهم این تحلیل نور، منطبق بودن بر روی اجزای ساخت‌مانی و درک به‌تر آن به کمک تصویرسازی‌ست. 
Image result for vr architecture

واقعیت افزوده

  • از آن‌جا که یک مدل بی‌آی‌ام منطبق بر اطلاعات واقعی از موقعیت یک پروژه پیش از طراحی، و اجزای گوناگون ساخت‌مان پس از طراحی می‌باشد، تکنولوژی‌های نوین مانند واقعیت افزوده می‌توانند بر روی مدل رایانه‌ای آن سوار شده و با خود امکانات زیادی را به هم‌راه آورند. یکی از این امکانات اضافه کردن اجزای طراحی شده به شرایط فعلی پروژه، و تصمیم‌گیری دقیق‌تر درمورد آن است. 

مطالعات و تحلیل انرژی

  • مدل‌سازی «اطلاعات» ساخت‌مان، این امکان را به وجود می‌آورد که با قرار دادن اجزای گوناگون ساخت‌مانی در مدل، بتوان از اطلاعات موجود در اجزا در تحلیل‌های گونان انرژی و حرارتی بهره برد. نرم‌افزارهای بی‌آی‌ام با گرفتن اطلاعات منطقه‌ی پروژه، وضعیت معماری بنا و مشخصات فیزیکی و مکانیکی مصالح، می‌توانند برآورد دقیقی از میزان مصرف انرژی در هر نقطه از بنا ارائه دهند. 

تهویه طبیعی

  • نرم‌افزارهای مبتنی بر بی‌آی‌ام می‌توانند با تحلیل معماری ساخت‌مان، شرایط آب‌و‌هوایی و وزش باد در منطقه و اطلاعاتی از این دست، شرایط گردش هوا را در بنا شبیه‌سازی کنند. تحلیل‌های این‌چنینی در مدل‌های بی‌آی‌ام به‌خصوص زمانی که با خروجی‌های کمی و عددی هم‌راه می‌شوند، امکان مدیریت ساخت‌وساز و اعطای گواهی‌نامه‌های ساخت‌مانی را نیز فراهم می‌کنند.